Hepimiz Aynı Hamurdan Yoğurulduk

Hepimizin mayası, hamuru aynı… Kim hayatında neyi başarırsa başarsın yada başarısızlıkta en dibi yaşasın, hiç fark etmez sonuçta özü itibari ile aynıyız. Hiç birimizin, diğerinden bir eksiği yada fazlası yoktur. Sadece deneyim farklılıkları vardır. Bu deneyim farklılıkları bize, hayatımızın hangi koşullarda olduğunu gösterir. Yani hayat koşullarımız, deneyimini seçtiğimiz şeydir aslında.

Şunu içtenlikle söyleye bilirim ki, kendi yolculuğuma başlamadan önce, başarılı olmuş insanlara hep farklı bir göz ile baktım. Onlar hep benden daha iyiydiler ve acaba onlar gibi olabilir miydim? Bu inancımın beni sınırlandırdığından haberim bile yoktu. Başarmış insanlara hayran hayran bakarken, onlar gibi olmak isterken, bir yandan da kendi durumumu başarısız ve kötü olarak görüyordum. Hayatımdaki değişimin, oldukça zorlu olacağını hissederdim ve hep şimdi değil de, ileride bir gün değişebileceğine inanırdım. Neden? Çünkü şuan o insanlar gibi olmadığımı düşünürdüm.

Çok yanlış bir bakış açısı geliştirdiğimi fark ettiğimde, diğer başarılı olan insanlardan hiçbir farkımın olmadığını anlamakla kalmadım, hissettim. Hissetmek, anlamaktan çok öte bir şeydir. O deneyimin kendisidir, yani idrakin kendisi… Onlarında benden hiçbir farkı yoktu, bu his daha çok kendime yönelmeme sebep oldu. Kendime yöneldikçe, başarı ve başarısızlık arasındaki o ince çizgiyi, kendi şartlarıma göre çizdiğimi fark ettim. O anki şartlarımın, yetersizlik üzerine olduğunu anladığımda ise bunu değiştirmeye başladım. Artık kendimi yetersiz olarak görmüyor, diğer başarılı insanlar gibi olduğumu biliyor ve hissediyordum. Zaten kendi üzerimize böylesine güçlü duygularla odaklandığımızda, kendi değişimimizi başlatmış oluruz. İleride bir gün değişeceğim fikri, artık değiştim fikri ile yer değiştirdi. Hayatımda hızla değişmeye başladı…

Benim başarı hikayem sizinkinden farklı olabilir veya bir başkasının başarı hikayesi bizimkinden farklı olabilir ama sonuçta hepimiz aynı başarıyı istiyoruz. Sağlık, mutluluk, huzur, para, eş, güzel bir hayat… hepimiz aynı şeyleri arzuluyoruz. Birisi bu güzel şeylerin hepsine sahip ise sizde sahip olabilirsiniz. Bu hayatta tek bir insan, her hangi bir şeyi başarabilmiş ise diğer tüm insanlarda başarabilir. Çünkü hepimizin özü, mayası aynı… Aynı şekilde korkuyor, aynı şekilde seviniyoruz, aynı şekilde gülüyor, aynı şekilde ağlıyoruz… Bu insan olmanın doğası evet… Demek ki doğamız bile aynı.

Neden başarmak için kendinizi hafife alıyorsunuz? Siz kendi değerinizi bilmediğiniz sürece, bir kartal iken, kendinizi yerdeki bir tavuk sanırsınız ve sadece uçan kartalları izlemeye devam edersiniz. Halbuki o uçan kartallardan hiçbir farkınız yoktur, sadece kendinizi tavuk sanıyorsunuz ve uçamayacağınızı düşünüyorsunuz hepsi bu.

Hepimizin içindeki güç aynı, hepimiz içindeki heyecan, coşku aynı… Sen kendinin kötü olduğunu mu düşünüyorsun? O zaman kaldır kafanı ve bak etrafına…